Laravel – o frameworku’u PHP

Słów kilka o framework’u PHP (bo sama również dopiero się o nim uczę).

Laravel jest narzędziem ułatwiającym pracę w jeżyku PHP. Ma ulepszyć i przyspieszyć pracę nad aplikacją. Dostarcza funkcjonalności typowych podczas pracy webdevelopera, takich jak np. cache’owanie (mniam, ciasteczka), uwierzytelnianie, routing oraz sesje.

Laravel ma na celu uczynienie procesu tworzenia aplikacji, jak najwygodniejszym dla developera, bez konieczności poświęcania funkcjonalności samej aplikacji. Szczęśliwi developerzy tworzą najlepszy kod.

Czerpie wzorce z innych projektów PHP, ale nie tylko. Można znaleźć również podobieństwa z  Ruby on Rails, ASP.NET MVC i Sinatra.

Jest to łatwy w zrozumieniu oraz potężny framework. Śmiało można zacząć od niego naukę, albo rozwinąć dzięki niemu kolejne doświadczenia. Posiada rozbudowany zestaw narzędzi do budowania dużych i solidnych aplikacji (mam nadzieję, że moja taka również wyjdzie).

Od czego zacząć naukę?

Dobrze przeczytać dokumentację. Ja to zostawię na później. Zacznę od kursu na platformie szkoleniowej Strefa Kursów. Warto zapoznać się również z kilkoma książkami:

  • Code Bright – Dayle Rees
  • Laravel Testing Decoded – Jeffrey Way
  • Laravel: From Apprentice To Artisan – Taylor Otwell

 

To do dzieła. Kolejne wpisy pojawią się wkrótce (jak już będę w stanie Wam coś powiedzieć).

Przydatny artykuł? Podziel się nim.