Jak to jest naprawdę z tą miłością?

alice i olivier

Alice i Olivier to szczęśliwe, młode małżeństwo. Mają malutką, kilkumiesięczną córkę. Alice jest pewna siebie, zadowolona z życia i towarzyska. Olivier to programista, ma swoją firmę i jest szalenie zakochany w swojej żonie.

Gdziekolwiek nie pojawia się Alice od razu jest zauważana. Jest pełna charyzmy, piękna i mądrości. Dlatego kiedy ta kobieta poznaje diagnozę lekarską nie może w to uwierzyć. Ta sytuacja, trudna diagnoza zmienia życie Oliviera i Alice. Najważniejsze jednak jest to, że podejmują się walki.

Od tego momentu wspólnie walczą z chorobą, systemem opieki zdrowotnej w Nowym Jorku w latach 90., finansami. Otoczeni przez stres, chorobę, dobre intencje bliskich – oddalają się od siebie. Olivier stara się zdobyć pieniądze i odciążyć swoją żonę w codziennych czynnościach. Patrzenie na chorobę najbliższej oraz niełatwa sytuacja doprowadza go do… zdrady.

Alice otoczona bliskimi, hordą lekarzy, zakochanym w niej muzykiem, bliskimi przechodzi przez wszystkie stadia choroby i leczenie. Siłą dla niej jest córeczka Doe i najbliżsi. Zdrada męża jest dla niej ciosem, na szczęście nie na tyle bolesnym, by przeszkodził jej w powrocie do zdrowia.

Na tym polega dorosłość kwiatuszku. Nie poddajesz się.

Książka trudna, przejmująca i nie dla każdego. Nie jest to też lekka książka, po którą można sięgnąć od czasu do czasu, dla relaksu. To historia o walce, miłości i wyborach. Zmusza do zastanowienia się, refleksji nad miłością, związkiem, małżeństwem. Historia Alice i Olivier’a pokazuje prawdę oraz siłę zawartą w przysiędze małżeńskiej. Prawdę o tym jak w rzeczywistości wygląda „w zdrowiu i chorobie”.

Wydarzenia w książce Charlsa Bocka inspirowane są jego własną historią. Oparł je na własnych doświadczeniach, emocjach oraz skorzystał z dziennika swojej żony. Jej niestety nie udało się wygrać z chorobą. Ale dzięki niej Bock napisał piękną, poruszającą powieść.