Hej, masz chwilę?

bezpieczenstwo1

Zwykłe pytanie, prawda? Ale tak zaczyna się przekręt, którego i ja padłam ofiarą (niestety moi znajomi również). Przeczytaj dalej, to ostrzeżenie dla Ciebie i Twoich znajomych.

Struktura artykułu

Czy byłby to dla Ciebie problem?

Ostatnimi czasy bardzo często jestem on-line. Wczoraj trafiła mi się dłuższa przerwa off-line. Byliśmy już niedaleko mieszkania, właściwie wypakowywaliśmy się z auta; dostaję telefon od znajomego: „Magda, potrzebujesz tych pieniędzy, o których piszesz na facebook’u?”. Zamurowało mnie, milion myśli i niestety ta najważniejsza: ktoś się włamał na mojego fejsa; zhakowali mnie cholera jasna!!

W ekspresowym tempie wchodzimy na to nasze 4-te piętro, śpiącego Młodego kładziemy do łóżeczka i jeszcze w kurtce włączamy kompa. Ze zdenerwowania mam zimne i drżące ręce. Widzę, że zostałam wylogowana z facebook’a, messenger’a. Cholera jasna, po raz kolejny!  Szybki reset hasła – wchodzę i oczom nie wierzę. Ktoś pisał do moich znajomych i chciał wyłudzić kasę!

Stawiam wino za pomoc

czy bylby to dla Ciebie problem gdybym ja Ci zrobila teraz przelew ode mnie z konta i wyslala Ci potwierdzenie a Ty od siebie zaplacilabys mi cos? Bo kupilam wlasnie cos i chce zeby dzisiaj doszedl im przelew i zeby mi to wyslali, albo jak masz ekspresowy A tak to ja sesje wychodzaca mialam to mi juz nie dojdzie a brakuje mi 20zl zeby byla pelna kwota,a bardzo mi zalezy, stawiam wino za pomoca

To fragment wiadomości. Później podesłał potwierdzenie przelewu i nawet wiadomość od sprzedającego (co ciekawe ta firma faktycznie istnieje). Pieniądze poszły…

Uważajcie na to. Numer konta, na które poszły pieniądze: 31 1140 2017 0000 4902 1307 1566.

To widzimy się na policji

-Stop! Nie wysyłaj. Ktoś mi się włamał na konto.

-Kiszka. Za późno, ekspresem poszły, ten sam bank.

-Dzwonię na policję.

-A ja do banku.

W bankowości – za późno, nic nie można na ten moment zrobić. Policja – proszę przyjechać, złożyć zeznanie i zawiadomienie. Czekamy.

-To widzimy się na policji. Młody śpi, to szybko podjadę.

Spędziłyśmy na komisariacie ponad dwie godziny. Teraz tylko można czekać.

Czy mogę mieć prośbę?

Nie chcę tak do końca biernie czekać. Chcę Was uświadomić. Dbajcie o bezpieczeństwo w internecie. Na szczęście coraz więcej witryn wprowadza weryfikację dwuetapową (np. hasło oraz kod SMS), która utrudni przejmowanie haseł, kont.

Facebook również takową weryfikację posiada. bezpieczeństwo

Pamiętajcie też, że zawsze warto zadzwonić. To nie jest brak zaufania, to dbanie o bezpieczeństwo.

I na koniec prośba: udostępniajcie ten artykuł. Niech Wasi znajomi wiedzą, że taka sytuacja ma miejsce. Można i warto mieć weryfikację dwuetapową (dwuskładnikową), teraz też o tym wiem.

Niech hasła będą z Wami!