Co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie w sieci?

Bezpieczeństwo w sieci to trudny i obszerny temat. Tak często jak powstają nowe formy zabezpieczeń, nowe wtyczki czy dodatkowe opcje bezpieczeństwa, równie często, o ile nie szybciej tworzą się możliwości na złamanie czy obejście takich zabezpieczeń. Przykładem może być firma Uber, która utraciła dane 57 milionów (!) klientów i kierowców(więcej). Nie zrobiło to na Was wrażenia? W takim razie może ta informacja będzie miała odpowiedni wydźwięk: wrażliwe dane (data urodzenia, numer karty kredytowej) 143 milionów użytkowników zostały wykradzione ze strony Equifax(więcej). Macie konto na Yahoo? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Wasze dane znajdują się wśród 3 miliardów, które zostały naruszone w październiku (więcej)  Pamiętajmy, że umieszczamy w sieci co raz więcej wrażliwych danych.  Dlatego warto w odpowiedni sposób zadbać o nasze dane. Technologia i internet szybko wkradł się w naszą codzienność i ciężko całkowicie się odciąć.  Więc….

 Co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie w sieci?

Hasło

To najważniejsze, i często jedyne narzędzie jakie mamy. Dlatego bądźmy rozsądni i nie używajmy wszędzie jednego i tego samego hasła. Tak, wiem że tak jest wygodniej i łatwiej. Ale bezpieczniej na pewno nie. Jeśli masz problem z zapamiętaniem ich, bądź z utworzeniem hasła zajrzyj tutaj: więcej Idealnie byłoby gdybyśmy zmieniali hasła, np. raz na miesiąc. Ustal sobie dzień, na zmianę haseł. I trzymaj się go każdego miesiąca. Wybierz taki moment, kiedy masz trochę luźniejszy moment.

Wiele stron wprowadza też wieloetapowe logowanie, więcej pisałam TUTAJ.

Login

Prowadząc bloga, bądź witrynę opartą na WordPressie, pamiętaj o tym, by Twój login miał inną nazwę niż: admin. Serio! To jeden z najczęstszych błędów. Jest to też bardzo często wykorzystywana furtka przez hakerów. O innych sposobach dotyczących loginów oraz użytkowników na WordPressie mówi w jednym ze swoich podcastów Ariadna. Posłuchaj.

Aktualizacje

Kolejna ważna informacja dla WordPressowiczów. Aktualizacje są bardzo, bardzo ważne. Wprowadzają nie tylko udogodnienia, ale też łatają dziury związane z bezpieczeństwem. Ważne! Przed każdą aktualizacją (głównie WP) zrób sobie kopię bezpieczeństwa strony. Są do tego wtyczki np. BackWPup.

Z każdej strony jesteśmy narażeni na utratę danych, włamanie na stronę. Nasze bezpieczeństwo w sieci nie zależy tylko i wyłącznie od nas. Dlatego bądźmy wyczuleni i ostrożni. I trzymajmy rękę na pulsie. Warto!

 

 • Myślę, że też zdrowy rozsądek w tym, co się do sieci wrzuca 🙂

  • Zdrowy rozsądek przede wszystkim. Trzeba jednak pamiętać, że korzystamy bankowości internetowej. Tam jest dużo naszych danych.

 • Hasła, ja mam obsesje na ich punkcie. Wszędzie, inne, duże małe litery plus cyfry 🙂

  • O mamo! Ale to dobrze. Widziałaś może ciekawą metodę tworzenia haseł, do której linkowałam w tekście?

 • Świetne podpowiedzi! Większość z tych pprad już stosuję, ale na przykład kopii bezpieczeństwa strony nie robiłam. Idę nadrabiać zaległości :))

  • Kopia bezpieczeństwa ważna sprawa. W niektórych wtyczkach można np. robić kopie co pewien czas.

 • W tych czasach trzeba uważać i być ostrożnym.To trochę przykre, ale niestety prawdziwe.

 • Renata

  Dobrze, ze przypominasz o bezpieczeństwie w sieci, bo ostrożności nigdy nie za wiele.

 • Zawsze dowcipkowałam z kolegi, który miał ponad 30 znakowe hasło, zachowywał się jakby na swoim komputerze miał co najmniej plany obalenia wszechświata 🙂 Bawiło mnie to… dopóki nie założyłam bloga, chronię go jak własne dziecko, nie chciałabym, żeby ktoś dotykał go swoimi niecnymi łapkami. Teraz sama mam długie i trudne hasło, które nie jest istniejącym słowem.