Darmowe zdjęcia – gdzie je znaleźć?

darmowe banki zdjęć

Często chcąc znaleźć zdjęcie, wpisujemy w wyszukiwarce tematykę, która nas interesuje. Takie rozwiązanie ma swoje dobre i złe strony. Plusem na pewno jest fakt, że możemy przeglądać zbiór z przeróżnych stron. Minusem będzie na pewno to, że musimy szukać informacji o licencji (a jest to bardzo ważne), a skoro chcemy wykorzystać zdjęcie to musimy wiedzieć w jakiej skali możemy je wykorzystać. Niżej podsuwam ściągę dotyczącą licencji:
CC O – ulubiona licencja, bo zdjęć nie trzeba wykupywać. Oznacza ona, że jesteśmy uprawnieni do wykorzystania zdjęć na własny użytek, oraz w celach komercyjnych. Można je dowolnie modyfikować. Nie ma konieczności podawania autora zdjęć. Darmowe banki zdjęć – to również ulubiona licencja w tych właśnie miejscach.

CC-NC – na tej licencji również można korzystać ze zdjęć na własny użytek. Na użytek komercyjny bezpłatnie ta licencja jednak już nie pozwala.

CC-BY – korzystając ze zdjęć na takiej licencji musimy pamiętać aby publikując zdjęcia, informować kto jest jego autorem.

CC-BY-ND – zdjęcia z taką licencją nie można w żaden sposób modyfikować. Musi być udostępniane w niezmienionej, oryginalnej wersji.

Skoro już wiemy z jakimi licencjami można się spotkać i na co one nam pozwalają, powstaje pytanie: gdzie znaleźć darmowe zdjęcia? Odpowiedzią są darmowe banki zdjęć, a jest ich mnóstwo. Poniżej znajdziecie banki zdjęć, z których najczęściej korzystam.

Unsplash (www.unsplash.com) – duży wybór klimatycznych zdjęć dobrej jakości. Łatwe wyszukiwanie.

Gratisography (https://gratisography.com/) – to miejsce idealne na blue monday i nie tylko. Znajdziecie tutaj zdjęcia dość niestandardowe o dobrej rozdzielczości.

Kaboompics (https://kaboompics.com) -spory bank zdjęć, korzystam z niego mniej ze względu na brak wyszukiwarki.

Jest Rudo (www.jestrudo.pl) – o tym miejscu trzeba powiedzieć. Piękne, dopracowane zdjęcia wysokiej rozdzielczości. To trzeba znać.

Magdeline (https://magdeleine.co/browse/) – tutaj jest bajecznie, mgliście i cudownie. Co ciekawe możecie wyszukiwać zdjęcia po dominującym kolorze (!).

Foodiefeed (https://www.foodiesfeed.com) – apetycznie to mało powiedziane. Powinien być zakaz wchodzenia na tą stronę, kiedy jesteś głodny.

Pixabay (https://pixabay.com/) – milionowy wybór, nie żartuję. Zdjęcia, grafika wektorowa i ilustracje za free!

Pexels (https://www.pexels.com/) – dobra jakość zdjęć i łatwość wyszukiwania to dwie cechy, które charakteryzują tą stronę.

Jak widzicie nie trudno znaleźć miejsce wyszukiwania. Gorzej zdecydować się i wybrać zdjęcie, które nas interesuje oraz trafi w nasze gusta. W tych bankach znajdziecie ogrom inspiracji i możliwości. Pamiętajcie, że zawsze możecie się ze mną skontaktować – chętnie pomogę Wam w poszukiwaniach.

Jakie są Wasze ulubione banki zdjęć?